Dnes je Pondělí 21.1.2019 a svátek má Běla | V databázi máme 4 776 receptů


Levná strava může být i zdravá, objevte znovu jídla našich babiček

Krize ovládla celý svět, nás nevyjímaje. Sice to neznamená, že bychom se automaticky propadli do chudoby, ale mnozí přišli o práci a musí vyžít z méně peněz, anebo nás krize prostě donutila méně utrácet z obavy o další existenci.

 

A jako vždy v podobných situacích první přichází na řadu omezení výdajů za jídlo. Jak ale nakrmit celou rodinu, aby to nezruinovalo už tak napnutý rozpočet a aby jídlo bylo kvalitní a navíc dobře chutnalo a prospělo našemu zdraví?

Věřte, je to možné. I zdravé vaření může být za málo peněz, mnohdy totiž vyjde laciněji než běžné pokrmy, na které jsme byli zvyklí. Zdravá výživa neznamená, že suroviny na její přípravu musí být drahé. Stačí vybrat několik vhodných receptů z racionální výživy nebo se podívat, co vařily naše babičky. Ty uměly vařit levně a zdravě, proto také nebylo v minulosti tolik civilizačních onemocnění. Ne všechna levná jídla totiž znamenají automaticky riziko infarktu.


Ale podívejme se blíže alespoň na některé pokrmy, které příliš nezatíží vaši peněženku a přitom obsahují základní živiny a jsou i zdravé.

 

V první řadě je teď levná zelenina i ovoce – a to je základ zdravé stravy. Proto do své kuchyně zařaďte pokrmy, které jsou převážně zeleninové, můžete je doplnit kuřecím masem. Zdravě se stravující lidé jedí dostatek rýže, luštěnin, sóji. Například právě sója a fazole nejsou vůbec drahé, zato jsou chutné a dají se upravovat na spoustu způsobů.

 

Brambory a jídla z nich jsou oblíbená

 

Velmi levným pokrmem jsou u nás brambory a vynikajících receptů na jejich přípravu je bezpočet. Draho nevyjdou ani těstoviny, dochucené dle vlastní fantazie. Například těstovinové saláty jsou jedny z nejchutnějších pokrmů, které z těstovin můžeme připravit. Do těstovinových salátů se hodí téměř všechny ingredience. Výhodou těstovin je nejen lehká stravitelnost, cenová dostupnost, ale i jednoduchá a rychlá příprava.

 

Vajíčka na všechny způsoby

 

Nezapomínejme ani na vaječné pokrmy, například omelety, které se dají velmi lehce připravit na mnoho způsobů. Široké je i spektrum mléčných pokrmů, skvěle chutnají třeba jednoduché palačinky, na jejichž přípravu stačí mouka, vejce a mléko. Do této kategorie lze zařadit i různé mléčné kaše.

 

Pomazánky místo salámu


Místo šunky nebo salámu si připravte domácí pomazánky. Oprašte známé recepty na tvarohovou, sardinkovou či vajíčkovou pomazánku. Mohou být velmi chutnou a jednoduchou snídaní nebo svačinou, kterou připravíte za několik málo minut. Stačí trochu fantazie a uvidíte, že dokážete ve vaší kuchyni vyčarovat spousty chutných, zdravých a levných pokrmů.Se šetřením v kuchyni to však příliš nepřehánějte. Hlavně ne na úkor vlastního zdraví. Nepoužívejte potraviny, které zdraví vysloveně škodí. Vyhněte se přepáleným tukům. Nevykrajujte nahnilé či plesnivé ovoce ani zeleninu. Odborníci radí celý plod vyhodit, protože se předpokladá, že toxické látky jsou v celé dužině, nejen na poškozeném místě.

 

Velmi rizikové jsou rovněž nákupy prošlého zlevněného zboží. V Česku dokonce existují obchody, které se specializují na potraviny po záruce. Obecně platí, že s podezřele levnými výrobky není něco v pořádku. Neobsahují to, co mají, ale levnější náhražky. Proto nesledujte jen cenovky, ale i informace o složení na obalech výrobků a dobu trvanlivosti. Investujte do kvality. Raději si kupte méně často kvalitní výrobek než častěji nekvalitní. Raději si dejte jednou týdně plátek kvalitního masa než každý den bůček.A na závěr ještě několik drobných rad. Ušetříte tak další na první pohled neviditelné peníze. Nakupujte základní suroviny a vařte. Mnoho lidí ovšem zapomíná, že při vaření jde ušetřit nejen na nákladech za jídlo samotné, ale také na elektřině nebo plynu. Když budete vařit pokrm přikrytý pokličkou, jídlo bude dříve hotové, a tím spotřebujete méně energie. A také čas vaření se výrazně zkrátí. Množství vody v hrnci přizpůsobte objemu vařené suroviny. Nevařte zbytečně velké množství vody.

 

Zdroj: Maggi

Ohodnoťte článek "Levná strava může být i zdravá, objevte znovu jídla našich babiček"

Stav hlasování: 3.1/5 (51 hlasů celkem)

Reklama

Komentáře k článku

K tomuto článku je celkem 0 komentářů


Poslední přidané recepty

Nejoblíbenější recepty

Poslední rady a tipyNáhodné recepty

ReceptyNaDoma.cz na Facebooku    Naši partneři:

  • Profesionální vývoj a správa webových aplikaci